Její úsměv nebyl hraný, říká o Ivaně Trumpové Marie Čermáková Obršálová, která ji jako jedna z mála znala i v soukromí

1. srpen 2022

Dne 14. července se svět dozvěděl zprávu o smrti Ivany Trumpové, zlínské rodačky, bývalé manželky někdejšího prezidenta USA Donalda Trumpa a především úspěšné podnikatelky. Velmi důvěrně ji měla šanci poznat 82letá Marie Čermáková Obršálová z Olomouce. 

V roce 1993 vyrazila do Spojených států amerických za kamarádkou, která se tam provdala. Splnila si sen, za velkou louži se vždycky chtěla podívat. Když tam pak jednou slyšela v rádiu, že Ivana Trumpová míří i se svými dětmi na dovolenou a potřebovala by někoho, kdo by jí pomohl, rozhodla se Marie Čermáková Obršálová, že si splní další sen.

A vy jste odkud? 

„Majko, to nemůžeš, ty nejsi Američanka, na ten konkurz ani nechoď,“ smála se tehdy dcera kamarádky, u které Marie v Americe pobývala. „Už jenom když se podívám do Trump Tower, na výzdobu v jejich domě, úplně mi to bude stačit,“ říkala si tehdy Marie. Vedle ní se o místo hlásilo dalších 17 žen. Když před Ivanou Trumpovou spustila v angličtině, slavná podnikatelka ji rychle prokoukla a vyhrkla na ni: „A vy jste odkud?“ vzpomíná s úsměvem Marie Čermáková Obršálová.

„Přiznám se, že při prvním setkání jsem byla nervózní. Je to ženská vzdělaná, známá, hezká, šikovná, ale přitom má nějaké životní zkušenosti, protože toho hodně zcestovala a mluvila s lidmi, které jsem já ani v životě neviděla. Ale zase jsem nechtěla vypadat tak, že my Češi tu žijeme jako udupaná podlaha,“ mluví Marie o Trumpové stále v přítomném čase, jako kdyby nechtěla přijmout, že už nadobro odešla. „Nechtěla jsem uvěřit tomu, že je to možné. Šikovná, pracovitá a chytrá ženská, 73 let dneska není žádný věk. Je to obrovská škoda,“ mrzí Marii.

Byla náročná k sobě i k okolí

Trumpovou nejprve poznávala po pracovní stránce. „Byla náročná k sobě i k okolí. Jednou jsem se byla podívat do hotelu Plaza, kterému šéfovala. Celý den tam pobíhala, ale pořád byla příjemná a s úsměvem,“ popisuje Marie.

Vysoké postavení nebylo na Trumpové podle Marie vůbec znát, pořád byla velmi lidská. „Když jsem chtěla jet za kamarádkou do New Yorku, napsala mi všechny vlaky, kdy jedou, kolik stojí. A potom mě, Máňu, ve Ferrari odvezla na nádraží. To by nafoukaná ženská neudělala,“ vypráví Marie.

A potom mě, Máňu, ve Ferrari odvezla na nádraží. To by nafoukaná ženská neudělala.
Marie Čermáková Obršálová

Ivanu Trumpovou má stále živě před očima. „Vybaví se mi její úsměv, který v soukromí podle mě nebyl hraný. Nebyla to její povinnost. Taky dobrá nálada nebo to, jaký měla režim. Ráno vstala, šla cvičit, pak pracovat, i když jí nic z toho nikdo nenakazoval. Nebyla ničí zaměstnanec. A stejně vedla i svoje děti. Líbilo se mi, že nechtěla, aby z nich byli nějací milionoví lajdáci,“ cenila si na ní.

Také si na Trumpové vážila toho, že nikdy nezanevřela na svůj původ. „Když jsem ji poznala a víc s ní mluvila, musím říct, že byla pyšná na to, že je odtud,“ prozrazuje Marie Čermáková Obršálová v seriálu povídání o Ivaně Trumpové.

Jaké zážitky má s dětmi Ivany Trumpové a Donalda Trumpa? Jak na ni bývalý americký prezident působil při vzájemném setkání? Mluvila s Trumpovou česky? Za co od ní jednou jedinkrát dostala vynadáno? A co jí mrzí na tom, co se o Ivaně Trumpové po její smrti píše?

Poslechněte si v seriálu povídání se ženou, která jako jedna z mála znala Ivanu Trumpovou i v soukromí.

Ivana Trumpová zemřela ve věku 73 let

Ivana Trumpová

Ivana Trumpová se narodila jako Ivana Zelníčková 20. února 1949 ve Zlíně, tehdejším Gottwaldově. Od mala se věnovala sportu, zejména pak lyžování, byla dokonce členkou juniorského národního lyžařského týmu. Věnovala se i modelingu. Po absolvování gymnázia ve Zlíně vystudovala Univerzitu Karlovu, Fakultu tělesné výchovy a sportu.  

Ivana Trumpová byla velmi zdatnou podnikatelkou. Obchodní dovednosti zúročila v několika svých společnostech, zabývajících se šperky, kosmetikou i bytovým designem nebo módními doplňky. V roce 1987 byla americkou hotelovou asociací zvolena Hoteliérkou roku. Psala také knihy: např. Volná pro lásku nebo Jak vychovat Trumpa.

Ivana Trumpová byla čtyřikrát vdaná. Jejím prvním manželem byl dva roky rakouský lyžař Alfred Winkelmeier. V roce 1977 se provdala za amerického podnikatele Donalda Trumpa, se kterým měla tři děti: Donalda Johna Jr., Ivanku a Erika. Rozvedli se v roce 1992. Za svého třetího manžela Riccarda Mazzucchelliho byla Ivana provdána v letech 1995 až 1997. Jejím čtvrtým manželem byl v letech 2008 až 2009 Ital Rossano Rubicondi.

Zemřela 14. července 2022. Pohřbená je poblíž jamky č. 1 newjerseyského golfového resortu jejího bývalého manžela Donalda Trumpa.

Spustit audio

Související