Jedna trasa, dvě různé jízdenky. Cestující ze Starého Města do Brna si nově mohou vybrat

České dráhy zaplatí pokutu za zneužití dominantního postavení na trhu
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy České dráhy zaplatí pokutu za zneužití dominantního postavení na trhu

Lidé, kteří cestují vlakem do Brna ze Starého Města u Uherského Hradiště, si mohou od Nového roku vybrat z více variant jízdenek. Cenový rozdíl je však minimální.

Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje se rozšířil i na Uherskohradišťsko. Cestující vlaky si například ve Starém Městě u Uherského Hradiště můžou od Nového roku koupit jízdenku sousedního kraje.

Novinka souvisí se změnami, které v cestování nastaly od Nového roku. V Jihomoravském kraji totiž začal 1. ledna fungovat nový integrovaný dopravní systém. Ten se ale nově rozšířil i na koleje mimo kraj. Jde o linky do Vídně, na Vysočinu a také do Zlínského kraje, konkrétně do Starého Města na Uherskohradišťsku.

Cestující si tak mohou nově vybrat, zda si pro cestu ze Starého Města do Brna koupí jízdenku podle tarifu Českých drah tak, jako tomu bývalo dřív. Nebo si zvolí novou variantu a zakoupí si jízdenku IDS Jihomoravského kraje. Jinak se pro cestující nic nemění. Do Brna pojedou stejným vlakem, jen na jiný jízdní doklad. Tato výjimka ale platí jen pro trať ze Starého Města do Brna a obráceně.

Rozdíl v ceně jízdného je jen nepatrný. Pokud si cestující zakoupí jízdenku IDS Jihomoravského kraje tak zaplatí 91 korun. Jestliže zvolí klasickou jízdenku dle tarifu Českých drah, tak cena je 89 korun. Rozdíl tak činí pouhé dvě koruny.

Ve Zlínském kraji změny v regionální dopravy odstartovaly už v polovině prosince loňského roku. Platí zde nový krajský tarif. Ten se počítá podle kilometrů tak, že se k nástupní sazbě, která činí devět korun, cestující připočítá korunu za každý ujetý kilometr. Tarif platí výhradně na území Zlínského kraje a je shodně platný pro vlaky i autobusy. Na koleje v kraji vyjel i nový dopravce, společnost Arriva. Jízdenky jsou tedy přestupní, takže si je vlakoví dopravci uznávají mezi sebou.

Spustit audio

Související