Jean Gaspard Deburau toužil po divadle. Získal roli němého pierota a stal se miláčkem Paříže
Kdo by neznal největšího z pierotů, francouzského mima Jeana Gasparda Deburaua. Věděli jste ale, že pocházel z Čech? Narodil se 31. července 1796 v Kolíně v budově tamních kasáren, která je dnes součástí radnice.
Jeho otec byl francouzský voják a jeho příjmení Deburau si kolínští předělali na Dvořák. Rodině se však v Čechách nedařilo, a tak se vydala do Francie, kde se živila pouliční akrobacií.
Jean Gaspard však toužil po divadle, kterému tehdy kralovala komedie dell’arte. Díky záskoku prokázal herecký talent a získal roli pierota – němého, smutného muže, kterému svět uštědřuje jeden políček za druhým.
Deburau v této roli exceloval a stal se miláčkem Paříže. Jeho umění se obdivovali Honoré de Balzac nebo Alexander Dumas. Dokonale přesvědčivý v postavě pierota byl možná i proto, že do ní promítal svůj osobní smutek, nechtíc totiž způsobil smrt jiného člověka.
Vypráví se, že za jistým doktorem přišel jednoho dne zoufalý muž s tím, že nemá energii a chuť žít. „Víte co, zajděte si na Deburaua a hned vám bude líp. To nepůjde, já jsem totiž Deburau,“ odvětil smutně muž.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka