Je v Beskydech stále medvěd ze Vsetínska? Ochránci přírody chtějí odchytit jednu ze šelem

22. březen 2019 19:01

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Beskydy a Mendelova univerzita v Brně chtějí zjistit, jak se zvíře v krajině pohybuje a jaké má zvyky.

Ve spolupráci s kolegy z polského Tatranského národního parku, kteří mají s odchyty medvědů dlouholeté zkušenosti, už byly kvůli odchytu medvěda připraveny dvě speciální klece.

Pokud se zvíře podaří polapit, dostane telemetrický obojek. Odchyt umožní i odebrání vzorků pro genetickou analýzu, aby se zjistilo, zda se nejedná o medvěda, který na podzim působil škody ve Zlínském kraji na Vsetínsku.

Nepřibližujte se k medvědovi. Beskydští ochranáři vydali varování

Medvěd zachycený fotopastí na Velkém Javorníku

Pracovníci Chráněné krajinné oblasti Beskydy varují turisty před snahou přiblížit se k medvědovi. Reagují tak na několikaminutové video, které v těchto dnech nedaleko obce Staré Hamry natočil myslivec.

„Medvěda, který se tu pohybuje už více než dva měsíce, mohou spatřit i místní obyvatelé. Chová se na jednu stranu tak, jak je u medvědů běžné – vyloupí včelí úl, uloví jelena nebo prase divoké, ale k lidem se nechová agresivně. Na druhou stranu se nechová vždy plaše. Pokud se medvěda podaří odchytit, dostane telemetrický obojek, takže budeme vědět, kde se zhruba zrovna pohybuje. Víme také, že jsou na území CHKO Beskydy medvědi nejspíše dva, takže o jednom z nich budeme mít přehled. Zároveň se ukáže, zda jeden z nich není ten vsetínský,“ řekl František Jaskula z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Beskydy.

Státní ochrana přírody bude medvěda, pokud se odchyt podaří, sledovat. „Věříme, že se s příchodem jara, kdy bude mít dostatek potravy, odebere do lesů, kde bude mít potřebný klid,“ dodal František Jaskula.

Využití klecí a speciálního obojku umožnila spolupráce s experty z Mendelovy univerzity v Brně a z Hnutí DUHA, kteří zprostředkovali dohodu s polským národním parkem.

Aby se odchyt medvěda podařil, je třeba, aby byl v oblasti, kde se pohybuje, klid, dodal Jaskula.  

autor: tof
Spustit audio

Související