Jaké se změní zdravotnictví pro pacienty? Onkologickou léčbu dostanou všude, porodnice zůstanou

Zlínský kraj představil koncepci rozvoje nemocnic ve Zlíně, Uherském Hradišti, Vsetíně a Kroměříži.

A zásadní sdělení podle lidoveckého hejtmana Jiřího Čunka je to, že se nebudou rušit žádná oddělení. A některá péče se má rozšířit. Konečnou verzi koncepce mají zastupitelé schvalovat až v červnu.

Onkologická biologická léčba by tak měla být v budoucnu dostupná ve všech čtyřech nemocnicích Zlínského kraje. „Nyní všichni pacienti s nádory jezdí za léčbou do zlínského Komplexního onkologického centra,“ uvedl šéf krajských nemocnic Radomír Maráček.

Porodnice se rušit nebudou

Koncepce nepočítá ani s rušením kroměřížské porodnice. Kvůli zajištění kvalitní péče by v porodnicích mělo být minimálně 600 porodů za rok. V kroměřížské porodnici se loni narodilo 661 dětí.

Podle Maráčka by fúze nemocnic do jedné společnosti zajistila, že žádná porodnice v kraji by nebyla ohrožena, v krajských nemocnicích bylo loni 5298 porodů. "Když to rozdělíme mezi čtyři nemocnice, budeme garantovat, že je budeme moci zachovat i z pohledu pojišťoven," uvedl Maráček.

Kroměřížská nemocnice by o porodnici přijít neměla

Ve Zlíně by mělo vzniknout Iktové centrum. A místo lůžkového infekčního oddělení, které bylo ze Zlína přesunuto do Uherského Hradiště, by se v Baťově nemocnici mělo rozšířit plicní oddělení. Stavba nové nemocnice, tedy centrálního příjmu ve Zlíně za čtyři miliardy korun, součástí koncepce není.

Preferovanou variantou je podle koncepce vytvoření jedné akciové společnosti, která vznikne fúzí čtyř krajských nemocnic. Počítá se v ní s jednotným nákupem léků a materiálu a jednotným IT prostředím.

Silná nemocnice bude úspěšnější

V jedné akciové společnosti by nemocnice vystupovaly vůči pojišťovnám jako jeden celek, podle Maráčka se však nadále bude nutné sledovat, jak jednotlivé nemocnice hospodaří. Například Uherskohradišťská nemocnice je v dobré ekonomické kondici, zlínská nemocnice má z minulých let ztrátu 215 milionů korun. "Chceme dosáhnout stejné kvality v nemocnicích, což dnes není," uvedl Maráček.

Podle předsedy Okresního sdružení České lékařské komory (ČLK) Kroměříž Jaroslava Nováka se lékaři v případě vytvoření jednoho celku obávají možnosti přesunu personálu mezi jednotlivými nemocnicemi. "Zatím to není ještě úplně dodiskutováno, není to schváleno. Jsme ujišťováni, že smlouvy zůstanou stejné," uvedl Novák.

Lékař Tomáš Šindler z Holešova vytýkal to, že koncepce byla připravována "za zavřenými dveřmi" bez konzultace. "Zlínská nemocnice má být pozvednuta na úroveň téměř fakultní nemocnice, což by nikomu nevadilo, ale musí se říci i 'B', že je to za cenu omezení provozu a zhoršení charakteru stávajících okresních nemocnic. Je oprávněná obava, že když posílíme centrum, vždy je to něco za něco," uvedl Šindler.

Ředitel uherskohradišťské nemocnice Petr Sládek na jednání uvedl, že není důležitá forma, ale to jak jsou nemocnice řízeny. Změny jsou potřebné i podle dalších ředitelů nemocnic.

Ve Zlínském kraji připadá na jedno lůžko 225 obyvatel, krajské nemocnice mají 1885 akutních lůžek, lékařů je 694.