Jak změnit zanedbané sídliště pro šest tisíc lidí? Architekti v Uherském Hradišti navrhli nové Štěpnice

Sídliště Štěpnice se má změnit k lepšímu

Radnice v Uherském Hradišti má nejlepší návrhy zabývajících se zvažovanou proměnou sídliště Štěpnice.

V architektonicko-urbanistické soutěži, kterou radnice vypsala v lednu, se sešlo 16 návrhů.

Architekti se zabývali chystanou proměnou zanedbané části sídliště, na kterém žije zhruba 6000 lidí. Porotu pod vedením Davida Mikuláška z České komory architektů nejvíce zaujal návrh Milana a Jana Chlápkových ze Vsetína.

Porotci ocenili jejich dynamický nástup do centra sídliště, od kterého autoři plynule přecházejí do navazujících prostor. "Návrh současně vhodně reaguje také na stávající dvoupodlažní výstavbu v ulici Zahradní. Oproti obdobným řešením návrh zvítězil přesvědčivým architektonickým zpracováním a čistotou řešení," uvedl mluvčí radnice Jan Pášma.

Podle vedoucího útvaru městského architekta Aleše Holého autoři vítězného návrhu rozdělili současné nákupní středisko na dvě oddělené části s nadstavením budov o jednu úroveň, na místě současného betonového parkoviště navrhli nový polyfunkční dům s podzemní parkovací kapacitou. "Další podzemní parkování jsou potom podle návrhu pod objekty na místě bývalých jeslí," uvedl Holý. Celkem by tak vzniklo skoro 300 parkovacích míst, přičemž počet zahrnuje i kolmá stání na terénu.

Soutěž město vypisovalo s tím, že vítězný koncept bude startovacím impulsem k proměně Štěpnic. "Především šlo vytvoření důstojného a přitažlivého vstupu do celého obytného souboru, vhodné a kvalitní funkční a prostorové využití centra sídliště, ale i komplexní přeměnu objektu nákupního střediska," uvedl starosta Stanislav Blaha (ODS).

Autoři se ve svých pracích měli zaměřit také na navýšení kapacity parkovacích a odstavných stání, vytvoření kvalitního centrálního veřejného prostoru k trávení volného času a setkávání lidí, kultivaci zásobovacího traktu nákupního střediska nebo využití areálu bývalých jeslí. "Některé vize architektů, zejména ta vítězná, se velmi blíží našim požadavkům, proto si ji dokážu představit jako reálný podklad pro další postup," doplnil Blaha.

Autoři vítězného návrhu získali odměnu 140 000 korun. Harmonogram prací ani očekávané náklady na revitalizaci sídliště zatím vedení města nechce odhadovat. Řádově se však podle nedávného vyjádření starosty mohou pohybovat v desítkách milionů korun.

Spustit audio
zdroj: ČTK

Související