Jak vypadaly Vánoce za Baťovy éry v továrně i zlínských domácnostech

18. prosinec 2020

Zlín je spjatý se zakladatelem města i firmy Baťa  - Tomášem Baťou. Zjišťovali jsme, jak lidé ve Zlíně slavili Vánoce ve 20 - 30. letech minulého století, za největšího rozmachu firmy Baťa.

„Tomáš Baťa miloval Vánoce a rád překvapoval lidi v továrně,“ prozradila v rozhovoru na toto téma Gabriela Končitíková z Nadace Tomáše Bati. Firma Baťa byla podle ní první s tím, že když jste v době vánočních svátků přišli na prodejnu, bylo tam cítit jehličí, purpura nebo jiné vánoční vůně.

Vánoční výzdoba firmy Baťa

Komentář k fotografii: Když firma použila tuto výzdobu, byla extrémně teplá zima. Lidé neustále řešili, zda bude na Vánoce sněžit či nikoliv. Hugo Vavrečka se podíval na výzdobu na budově Tržnice a povídal: “Když vidím ty palmy, tak sněžit nebude. Kdyby paní Zima přišla, tak se otočí a odejde. Myslela by si, že se spletla."

V rozhovoru s Gabrielou Končitíkovou, který vám nabízíme v záznamu, se dále například dozvíte, jestli dostávali zaměstnanci firmy Baťa nějaké vánoční bonusy nebo dárky, co měli dělníci firmy Baťa a jejich blízcí na štědrovečerní tabuli nebo co si obyvatelé Zlína ve 20 – 30. letech minulého století obvykle pod stromeček nadělovali.

Tomáš Baťa s manželkou Marií Baťovou při sáňkování

Jak trávil Vánoce sám zakladatel firmy Baťa Tomáš Baťa s rodinou, měli nějaké rituály, zvyky? Jaké dary našla obvykle pod stromečkem Marie Baťová? A z čeho se radoval jejich syn Tomík? I to se zjistíte v rozhovoru s Gabrielou Končitíkovou.

Tomáš Baťa na horách

Spustit audio

Související