Hloh na zahrádce potěší duši a pomůže srdci

1. květen 2021

Podle bylinkářky a farmářky Štěpánky Janoutové je hloh nenáročná dřevina. Keř nebo menší stromek vynikne jako solitéra, hlohy dobře poslouží i jako živý plot.

„Na jaře nám hloh na zahrádce krásně září svými květy, které ale poněkud zapáchají. Zajímavé je, že bílé květy zabarvují tinkturu do tmavě hnědé barvy. Vedle tinktury se z nich dělá také čaj, oboje příznivě ovlivňuje srdeční činnost. Na podzim sklízíme hlošinky, ty zpracováváme do různých marmelád apod.“ vyzdvihuje hloh na vlastním pozemku Štěpánka Janoutová, bylinkářka a pěstitelka bylin a drobného ovoce ze Sedlecka na Rokycansku.

Kontejnerované rostliny můžeme vysazovat kdykoli během pěstitelské sezóny. Hloh uvítá slunné stanoviště, snese i polostín. „Může být pod vyššími stromy jako podrost. Při výsadbě v létě musíme víc myslet na zálivku, jinak nevyžaduje žádnou zásadní péči. Později můžeme vyřezávat staré větve, abychom hloh provzdušnili,“ radí farmářka, „nebo ho můžeme v případě potřeby snížit. Hloh se dá také tvarovat. Velice dobře regeneruje, musíme si ale uvědomit, že radikálním řezem seřežeme i větve, které jsou plodné, takže nám potom jeden rok příliš nepokvete a nezaplodí.“

Hloh je léčivkou pro srdce, ale pozor na léky

Šlechtěné hlohy mívají různé barvy květů, udělají tedy více parády. Jestliže chceme hloh pěstovat kvůli jeho léčivým účinkům, doporučuje Štěpánka Janoutová lidovým léčitelstvím dlouhodobě prověřenou klasiku: „U nás je to hloh jednosemenný a hloh obecný neboli dvousemenný. V současné době se dá sehnat i hloh peřenoklaný, jeho velikánské plody upřednostňuje čínská medicína.“

Hloh je známou léčivkou pro srdce, nesmí se ale kombinovat s léky na srdce, zejména když obsahují digitalis. Jeho užívání vždy konzultujte se svým kardiologem. „Bylináři říkají, že hloh pomáhá starému a unavenému srdci. Pokud má někdo pocit tlaku na srdci nebo srdeční arytmii, květ hlohu výborně zabírá. Regeneruje, prokrvuje srdeční sval. Dále zklidňuje mysl a pomáhá při usínání. Je to jemná bylinka vhodná pro dlouhodobé užívání, účinky se projeví až po několika týdnech,“ upozorňuje bylinkářka.

Plody hlohu si můžeme nasušit, naložit do medu, udělat si z nich likér, přidávají se do marmelád a kompotů. Jak ujišťuje Štěpánka Janoutová, také ony prospívají srdci: „Stejně jako květy i hlošinky obsahují látky posilující srdce. Prokrvují srdeční sval, snižují vysoký krevní tlak a působí proti angině pectoris.“

Spustit audio