Folklor je zábava, která mě drží při životě. František Hamada stále vede cimbálovou muziku, je mu 104 let

K folkloru poprvé přičichl za první republiky, věznilo ho gestapo a po válce byl jedním ze zakladatelů slavného Hradišťanu.

0:00
/
0:00

Od té doby uplynulo už téměř sedmdesát let, František Hamada ale stále hraje na housle a zpívá. Zřejmě nejstarší primáš na světě na zkoušce Hudců Pondělníků v Uherském Hradišti oslavil s přáteli 104. narozeniny.

První housle dostal Hamada již v 11 letech a po maturitě na obchodní akademii hrál v různých hudebních seskupeních, doprovázel i němé filmy.

Po skončení vojenské služby se v roce 1938 začal zajímat o folklor. Učil se zejména od primášů Slováckého krúžku v Uherském Hradišti Františka Němce a Jaroslava Lakosila a zkoušel s Františkem Vyhlídem. Později se stal primášem cimbálovky krúžku.

"V roce 1940 jsem byl zatčen gestapem a až do roku 1945 byla moje muzikantská činnost přerušena. Po osvobození se našim druhým domovem stala Slovácká búda, tady se tvořily základy Hradišťanu," vzpomínal Hamada. „Folklor je jediná zábava, která mě drží při životě,“ říká Hamada.

V roce 1981 založil společně s kamarády spolek Hudci Pondělníci. „Už hrajeme třicet roků,“ říká primáš. „Mě neustále sprdává, i když su druhý nejstarší,“ říká Jan Vančura, Ten má 92 let.

Jura Pavlica a František Hamada
Jura Pavlica přeje Františku Hamadovi
img_5514.jpg

Související