Festival Jeden svět uvádí i dva izraelské dokumentární filmy

11. březen 2018

Od pondělí je v plném proudu jubilejní 20. ročník Mezinárodního festivalu filmů o lidských právech Jeden svět. Divákům letos nabízí 128 filmů z padesáti dvou zemí světa a najdeme mezi nimi i dva izraelské snímky.

První z izraelských filmů, které letos uvádí festival Jeden svět, má název Než budu mít pevnou půdu pod nohama. Jeho hrdinkou a zároveň režisérkou je Daphni Leef, která se ještě jako studentka musela vystěhovat ze svého bytu v Tel Avivu a zjistila, že je téměř nemožné najít si bydlení za dostupnou cenu. A tak si v centru Tel Avivu postavila stan. Inspirovala další lidi a stany zanedlouho zaplavily nejen centrum Tel Avivu, ale i další města. Čím tento film zaujal pořadatele festivalu Jeden svět, vysvětluje programový ředitel Ondřej Moravec.

Ondřej Moravec: „My jsme letos hodně chtěli mít nějaký film, který se váže k tématu problematiky cen bydlení, protože si myslíme, že to je téma, které je v současné době v Česku v metropolích a zejména v Praze dost aktuální. Ale není to jen u nás, například v Berlíně už se ceny bytů vyšplhávají na takovou cenu, že lidé nejsou schopni je úplně platit. A narazili jsme docela náhodou na tento izraelský film, který pojednává o stejném problému.“

S režisérkou Daphni Leef se zítra od půl osmé večer můžete setkat na zajímavé akci v Centru architektury a městského plánování v pražské Vyšehradské ulici.

Ondřej Moravec: „K filmu pořádáme speciální debatní akci v rámci našeho nového programu, který se jmenuje Mluvící kino a bude věnován tématu růstu cen bydlení, udržitelné architektury a urbanismu atd. Proběhne v našem novém prostoru CAMP.“

A jak Ondřej Moravec dodává, film má i další přednost.

Ondřej Moravec: „Pro mě je ten film docela zajímavý i v tom, že se vždy snažíme najít nějaký film, který pojednává o současném Izraeli nebo i Palestině z nějakého trošku jiného úhlu pohledu, protože samozřejmě izraelsko-palestinský konflikt je jedním z nejfrekventovanějších témat, které se nám na festival hlásí, a tento film zase ukazuje tu zemi z úplně jiného úhlu pohledu, což se nám líbilo.“

Avšak ani izraelsko-palestinskému konfliktu se festival Jeden svět nevyhýbá. Zajímavě o něm pojednává izraelský film Muhí, který představuje dramaturgyně festivalu Julie Kárová.

Julie Kárová: „Film Muhí je příběhem malého kluka, který je z Gazy, ale leží v nemocnici v Izraeli, jelikož je velmi vážně nemocný. Tráví tam veškerý svůj čas se svým dědečkem a na jeho příběhu se ukazuje závažnost toho konfliktu, který má dopad na každodenní životy mnoha lidí. Tento mladý kluk by v Gaze nemohl být ošetřen, jelikož by byla velká pravděpodobnost, že by zemřel. Takže je v nemocnici v Izraeli, ale nemohou ho navštěvovat rodiče, je to velmi složité.“

Film Muhí se také dotýká soužití židů a muslimů.

Julie Kárová: „On také vstřebává ten kulturní rozdíl. Chodí v nemocnici do školy, která je spíš židovská, ale on má arabské kořeny, takže to se tam velmi mísí a v tomhle ohledu je ten film velmi zajímavý.“

Festival Jeden svět v Praze potrvá do 14. března a poté navštíví dalších 36 měst.

Spustit audio