Expedice Z101 objevuje Etiopii, cestovatel Tomáš Vaňourek navštívil i opravdové peklo
Expedice Z101 sleduje stopy první cesty cestovatelů Hanzelky a Zikmunda, srovnává tehdejší svět s tím dnešním.
Expedici Z101 se konečně podařilo dostat se ze Súdánu na území Etiopie. A hned na začátku putování touto africkou zemí se Tomáš Vaňourek ocitne v opravdovém pekle. Vysvětlení a první zážitky cestovatele Tomáše Vaňourka v Etiopii na vás čeká v další expediční reportáži.
A přidáváme opět osobní komentář cestovatelů Lindy a Tomáše:
Konečně můžeme naplno objevovat Etiopii, zemi s více jak 120 miliony obyvatel, zemi, kde se nachází jeden z pramenů Nilu a zemi, která nikdy nebyla Evropany fakticky kolonizována.
Vnitrozemský stát, kde se pěstuje nejlepší káva světa a jeho hlavní město Addis Abeba má přezdívku hlavní město Afriky, budeme poznávat přesně do 24. března, protože pak chtě nechtě musíme zemi opustit, v opačném případě nám hrozí konfiskace George.
Tomáš začíná na severu v Simienských horách, kde se nachází nejvyšší hora Etiopie a 10. nejvyšší vrchol Afriky, na který občas dopadnou i sněhové vločky. Není to tak úplně překvapivé při výšce 4 500 m. n. m. a skutečnosti, že Etiopie je z poloviny tvořena náhorními plošinami, rozehnutými ve dva Velkou příkopovou propadlinou. Z hor je to kousek do Lalibely, města proslaveného 11 kamennými kostely, které jsou do jednoho monolity a byly tudíž vytesány z jediného kusu kamene. Svatostánky jsou pak propojeny podzemními chodbami, čímž se návštěvníkovi před očima zjevuje něco, co bývá označováno jako osmý div světa. Anebo trochu střízlivěji řečeno jedna z nejdokonalejších a nejoriginálnějších staveb středověku. A jak je to vůbec možné? Vše podstatné zařídila příroda, která vytvořila uprostřed hor ostrůvek o velikosti asi 20 hektarů, tvořený pórovitou horninou zvanou scoria. Ta se nerozpadá, není křehká a nejčastěji má červené barvy.
Za informace o horninách a jejich významu pro Etiopii jako takovou je třeba poděkovat knize od Vladimíra Plešingera Na střeše Afriky.
Linda a Tomáš
Expedice Z101
Vše o cestě Expedice Z101 najdete na rozhl.as/ExpediceZ101, všechny reportáže si můžete pustit i v podcastových aplikacích mujRozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Související
-
Expedice Z101 po stopách Hanzelky a Zikmunda – putování Afrikou 2021 až 2022
První část putování Expedice Z101 Afrikou probíhal od dubna 2021 do července 2022. Za tu dobu procestovala Tunis, Egypt a Súdán, zařadila i speciální ostrovní etapu.
-
Cesta Expedice Z101 ze Súdánu do Etiopie je plná komplikací
Expedice Z101 se v únoru 2023 vrátila do Afriky, aby dál pokračovala v putování po stopách cestovatelů Hanzelky a Zikmunda.
-
Expedice Z101 – rozhovor s Tomášem Vaňourkem před návratem do Afriky
Více než sedm měsíců museli kvůli nepřízni osudu členové Expedice Z101 vrátit domů z nevyzpytatelné Afriky. Nevrátili se ale proto, aby Expedici vzdali. Spíše naopak.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.