Dvojnásobně překročené limity. Smog dál svírá celý Zlínský kraj

Smog (ilustrační foto)

Není vyloučeno vyhlášení regulace, informovali meteorologové.

Rozptylové podmínky ve Zlínském kraji jsou špatné, přetrvává v něm smogová situace. Meteorologové ji vyhlásili v pondělí ráno kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu v ovzduší.

V blízké době nevylučují ani vyhlášení regulace, vyplývá z údajů uvedených na webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Smogová situace bývá vyhlašována, pokud alespoň na polovině stanic v regionu překročil dvanáctihodinový průměr hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu na 24 hodin se nepředpokládá jeho pokles.

Imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový je více než dvojnásobně překročen na všech měřicích stanicích v kraji.

Nejhorší situace je stále ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku, kde čtyřiadvacetihodinová koncentrace polétavého prachu v ovzduší dosáhla dnes v 8:00 hodnoty 140 mikrogramů na metr krychlový. V Kvítkové ulici ve Zlíně byla ve stejný čas 137,3 mikrogramu, v Otrokovicích na Zlínsku 131,6 mikrogramu, v Uherském Hradišti 130,7 mikrogramu, na stanici pod Jižními Svahy ve Zlíně 120,6 mikrogramu a v Kroměříži - Těšnovicích 109 mikrogramů.

Rozptylové podmínky ve Zlínském kraji se začaly rapidně zhoršovat už o uplynulém víkendu.

Při zhoršení rozptylových podmínek by lidé měli snížit fyzickou námahu venku a pouze krátce větrat. Jelikož se na zvýšených hodnotách významně podílejí emise z automobilů, motoristé by měli zvážit nutnost každé jízdy.

Dětem, nemocným a starším lidem doporučují odborníci omezit pobyt venku, sportování a pobyt v zakouřených prostorách. Vhodné je posilovat imunitu přísunem vitaminů. Ve Zlínském kraji naposledy platila smogová situace loni začátkem března.

Spustit audio
autor: Pavel Sedláček|zdroj: ČTK

Související