Dvě stě padesát hektarů a sedm set parcel. Téměř polovina území ve Vrběticích se vrací vlastníkům

28. červen 2018 16:56

Ve Vrběticích na Zlínsku se změní bezpečnostní opatření v souvislosti s výbuchem dvou muničních skladů.

Vlastníci nemovitostí v areálu bývalých muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku, kde téměř před čtyřmi lety vybuchly dva sklady s municí, dostanou od 1. července zpět do užívání 250 hektarů pozemků. Jde zhruba o 700 parcel se 120 majiteli.

Vrátí se jim 40 až 45 procent území, kam dosud policie omezovala přístup, řekl dnes novinářům krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček.

Uvolněné území je v jižní části areálu poblíž jediné přístupové cesty. U vstupu do areálu však budou podle Tkadlečka stále policejní hlídky. Každého příchozího budou legitimovat, až poté mu umožní vstup, případně vjezd do oploceného areálu. Střežené území, které kromě severní části areálu zahrnuje i mnoho okolních pozemků, se od července zmenší zhruba na čtyři kilometry čtvereční.

V muničních skladech pokračuje ohledávání druhého epicentra exploze i plošný pyrotechnický průzkum a sběr.

První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek dnes řekl, že za necelý rok bylo zajištěno více než 2800 kusů munice. "Při ohledání jsme za půlkou. Množství ́munice je daleko vyšší než u prvního epicentra," řekl Vondrášek. Větší je podle něj ve srovnání s následky prvního výbuchu i rozmanitost nacházené munice.

Pyrotechnici na dvě směny. Ve Vrběticích je více poškozené munice, ničit se bude v letním režimu

Muniční sklad Vrbětice

Čištění areálu bývalých muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku, kde před více než třemi lety vybuchly dva sklady s municí, přechází ode dneška do letního režimu.

Čištění areálu zajišťují složky integrovaného záchranného sytému (IZS) od června ve dvousměnném provozu, aby využily déle trvající denní světlo. Část munice likvidují odborníci přímo na místě, část nechává policie převážet do vojenského prostoru Libavá na Olomoucku. Zásah policie ve Vrběticích by mohl podle Tkadlečka skončit v první polovině příštího roku.

Všechny pozemky a objekty v areálu muničních skladů by měly v budoucnu získat do svého majetku Vojenské lesy a statky ČR (VLS). Podle správního náměstka podniku Jiřího Špeliny jim to dala za úkol vláda. Většinu pozemků v areálu nyní vlastní Lesy ČR, s nimiž VLS uskuteční směnu. Lesy ČR směňují pozemky i s jejich dalšími majiteli v areálu. Pakliže na směnu soukromí vlastníci nepřistoupí, je jim podle zlínského hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) vyplácena prostřednictvím Lesů ČR náhrada. "Jde o desítky milionů korun," řekl dnes Čunek.

Sklad číslo 16 ve Vrběticích explodoval 16. října 2014, druhý sklad číslo 12 pak 3. prosince. Oba vybuchlé sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Policie exploze vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, vyšetřování stále pokračuje. Munice uskladněná v dalších skladech byla z Vrbětic odvezena. Ohledání prvního vybuchlého skladu skončilo v polovině loňského června.

Muniční sklad Vrbětice
Muniční sklad ve Vrběticích
autor: pes
Spustit audio

Související