Důležitější než koně hladit je předat mu emoci, že jsme s ním rádi, říká akrobatický jezdec Bednář

16. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Akrobatický jezdec Michal Bednář
0:00
/
0:00

26letý Michal Bednář je akrobatický jezdec, kaskadér a vzděláním umělecký rytec, který si dokáže vyrobit zbroj, ale i navrhnout kostým nebo napsat scénář k jezdecké show.

Nejkrásnější pohled na svět je prý ze hřbetu koně. Jaké je beze slov komunikovat s majestátním zvířetem? „Kůň nerozumí, co mu říkám. V posledních letech jsem začal zjišťovat, jak je důležité používat emoce.“

Při tréninku jezdecké akrobacie jsou nedílnou součástí i pády. „Technik i druhů pádů je spousta. Saltem přes zadek koně. Nebo tahačka, kdy spadnete na zem a kůň vás vláčí za sebou, což je celkem efektní. Když jsme dělali rytířské turnaje, tak mě to hodně pohltilo. Trénoval jsem 40 až 50 pádů denně. Tělo časem získává nadání pád krásně zvládnout. Potom se začal zpomalovat čas, najednou tělo ví, co při pádu dělat.“

V sedle koně byl Michal Bednář díky jezdecké rodině už od 3 let. „V 5 letech jsem vystupoval s rodiči. V dalších letech i ve Westernovém městečku v Boskovicích. V šestnácti jsem se dostal do Německa do jezdecké skupiny,“ vypráví.

Kde bude vystupovat letos v létě? A jaký je jeho sen do budoucna? Poslechněte si v rozhovoru Jarky Vykoupilové.

autor: Jarka Vykoupilová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?