Druhá světová válka ve Zlínském kraji – osudy, příběhy, reportáže
Vražda 20 lidí v Salaši na Uherskohradišťsku den před osvobozením této obce
29. dubna 1945, na sklonku druhé světové války, nacisté v lesích okolo Salaše na Uherskohradišťsku brutálně pozabíjeli 19 mužů a jednu ženu, kteří se chtěli aktivně zapojit do osvobození Československa. Masakr se odehrál pouhý den před osvobozením Salaše rumunskou armádou. Členy vraždící skupiny vojáků se chytit nikdy nepodařilo.
Před časem redaktorka Českého rozhlasu Zlín Andrea Kratinová v Salaši vyhledala pamětnici Boženu Zůbkovou, které tehdy fašisté zabili otce, bratra a všechny mužské příbuzné.
Pod hlavní fotografií Salaše té doby tedy nabízíme rozhovor s paní Zůbkovou a přidáváme i připomenutí tehdejších událostí s historičkou Blankou Rašticovou:
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.