Dřevomorka ničí trámy na zámku v Bystřici pod Hostýnem. Jejich výměna bude stát miliony

Bystřice pod Hostýnem zámek postupně rekonstruuje od roku 1991, kdy ho získala do svého vlastnictví.

Krovy a horní strop barokního zámku v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku napadla dřevomorka.

Výměna poškozených trámů přijde město na osm až deset milionů korun. Opravy naplánovala radnice na příštích pět let.

Bývalá bystřická ubytovna Podhoran se změní. V budově bude úřad i restaurace, oprava bude stát padesát milionů

Podhoran v Bystřici pod Hostýnem

Hotel Podhoran byl postaven v 70. letech 20. století, disponoval 96 lůžky. Město jej v roce 2017 koupilo za 16,9 milionu korun od soukromého majitele.

Letošní etapa za dva a půl milionu začne v květnu, upřesnil starosta Zdeněk Pánek z hnutí STAN.

"V letošním roce bychom chtěli zahájit první etapu asi za 2,5 milionu korun, kdy budeme rekonstruovat krokve a podlahové trámy. Ten problém je samozřejmě ve více částech zámku, ale v letošním roce bychom se chtěli zaměřit na východní křídlo třetího nadzemního podlaží. Návštěvníky akcí, které na zámku pravidelně pořádáme, to v žádném případě nijak neomezí," uvedl starosta.

Bystřice pod Hostýnem zámek postupně rekonstruuje od roku 1991, kdy ho získala do svého vlastnictví. Loni se zaměřila na obnovu průjezdu v severním křídle zámku za necelých 2,4 milionu korun. Předloni se dočkaly rekonstrukce prostory bývalé konírny. Oprava za 5,9 milionu korun zahrnovala tři historické místnosti v přízemí východního a jižního křídla zámku.

Podle dochovaných písemností byl zámek postaven v první polovině 15. století pány z Tvorkova. Je ojedinělou ukázkou postupné modernizace panských sídel. Zatímco jiní svá sídla přestavovali, v Bystřici byly staré budovy ponechány a k nim se postupně přistavovaly nové, které lépe odpovídaly požadavkům na pohodlnější bydlení.

Posledními šlechtickými vlastníky byli Loudonové, potomci slavného rakouského vojevůdce. V době hospodářské krize ve 30. letech 20. století se poslední člen rodu Ernst Gideon Loudon dostal do těžkých finančních potíží a byl nucen zámek prodat. V letech 1935 až 1990 zde sídlila armáda.

Spustit audio
autor: pes

Související