Doškař, malíř i litograf: renesanční muž František Pavlica
František Pavlica z Hroznové Lhoty na Hodonínsku snil o tom, že bude malířem. Možná mu byl předobrazem slavný rodák Joža Úprka, který Hroznovou Lhotu díky své tvorbě proslavil po celé Evropě.
Františkův tatínek se ale obával, že se syn pouze uměním neuživí, a proto chtěl, aby se naučil řemeslu. Nakonec se spojily touhy otce i syna - František Pavlica je dnes posledním aktivním výrobcem slaměných došků v naší republice a jeho došky pokrývají střechy ve všech skanzenech a muzeích v přírodě u nás. Zároveň je ale i malířem a grafikem a navíc provozuje jedinou litografickou dílnu na Moravě.
Co všechno prozradil renesanční František Pavlica, další z laureátů titulu „Nositel tradice lidového řemesla“, si poslechněte v reportáži.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí
Karin Lednická, spisovatelka

Šikmý kostel 3
Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.