Do židovské školy v Kyjevě dává nahlédnout výstava fotografií Jindřicha Buxbauma

2. únor 2013

Dříve byla židovská kultura živoucí součástí kultury evropské, po holocaustu však po ní mnohde zbyly jen stopy. Přesto však nebyla vyhlazena úplně, jak o tom svědčí výstava fotografií Jindřicha Buxbauma nazvaná „Židovská škola dnes – Ješiva v Kyjevě“, kterou do konce února můžete navštívit ve vzdělávacích prostorách Židovského muzea v Praze v Maiselově ulici 15.

Před válkou byl Kyjev centrem jidiš kultury – žilo v něm přes 220 tisíc Židů, jejichž děti mohly navštěvovat řadu náboženských škol. Naštěstí i po velkých ranách holocaustu a komunismu i dnes toto město žije intenzívním židovským životem. Tamní komunita čítá asi 120 tisíc lidí a byly tam obnoveny tradiční židovské školy zvané ješiva a cheder. O jejich významu hovoří ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát:

„Cheder doslova znamená pokoj, místnost, ale historicky je to označení pro židovskou náboženskou základní školu, kde se děti naučí číst, psát a seznámí se se základními texty, jako je hebrejská Bible. Ješiva už je vyšší stupeň (ješiva je od slova sedět – laševet) a v ní už se učí Talmud, což je pro starší žáky.“

Z výstavy Jindřicha Buxbauma Židovská škola dnes – Ješiva v Kyjevě

A právě dění v kyjevském chederu a ješivě vloni během tří dnů dokumentoval olomoucký fotograf Jindřich Buxbaum. A s čím se v této škole setkal?

„Oni jsou tam každý den zhruba od sedmi hodin ráno až do večera do šesti či sedmi hodin. Dennodenně studují Tóru. V ješivě se probírá hebrejština, matematika, učí se jazyky, angličtina, je tam všechno. Myslím, že ty děti jsou poměrně vzdělané, protože v té škole se pohybují od nějakých 4-5 let. Děti jsou ve třídách a pak je ještě oddělena taková dívčí škola, která je trochu mimo tuto ješivu, ale je také v Kyjevě. Také jsem tam fotil, ale zatím jsem to ještě nikde nevystavoval.“

Z výstavy Jindřicha Buxbauma Židovská škola dnes – Ješiva v Kyjevě

Jindřich Buxbaum je členem Židovské obce v Olomouci a na svých fotografiích se věnuje především tematice judaismu.

„Fotím v té naší olomoucké komunitě, dělám různé prezentace. Fotil jsem i na kardiochirurgii v Olomouci operaci srdce, ta výstava teď proběhla. Izrael mám nafocenou, dokumentoval jsem holocaust, teď tu ješivu, fotím třeba purim, mám toho materiálu spoustu.“

Fotograf Jindřich Buxbaum

Ačkoliv fotografii nikdy nestudoval v odborných školách, mají jeho záběry obrovský význam, jak říká ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát.

„Jeho dokumentární snímky mají velikou vypovídací hodnotu především tím, že se soustřeďuje na židovské téma, a to na židovské téma často mimo území České republiky. Tak k nám přináší takové svědectví o židovském životě na východě, v té části bývalého Sovětského svazu, což je svědectví možná pro někoho překvapivé, nečekané, ale v každém případě velice vítané. Čili Jindřich Buxbaum nesporně obohacuje jak fotografický dokument, tak i takovou znalost o židovské přítomnosti po pádu komunistického režimu.“

Vernisáž výstavy Jindřicha Buxbauma

Jindřicha Buxbauma k fotografování přivedl jeho otec.

„Tatínek prošel Osvětimí a pro mě byl ve všem takový příklad. Tak jsem se nějak k tomu fotografování dostal a fotím asi tak od čtrnácti let.“

Vernisáž výstavy Jindřicha Buxbauma

A právě holocaust a nacistické vyhlazovací tábory v Osvětimi, Terezíně a Treblince byly tématem předchozí výstavy Jindřicha Buxbauma. Jeho současná výstava s názvem „Židovská škola dnes – Ješiva v Kyjevě“ však svědčí o tom, že židovská komunita má pevný základ a žije dál i navzdory všem tragédiím, které ji postihly.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.