Dezinfekční účinky mají i některé bylinky

11. březen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tymián

Doma vyrobené bylinné přípravky nám podle bylinkářky Ivany Tischlerové mohou pomoci s dezinfekcí ploch a povrchů a také prostoru.

„Silné dezinfekční účinky má tymián. Můžeme si ho naložit spolu s rozmarýnem a šalvějí do 40 – 60% alkoholu. Po dvou týdnech přefiltrujeme a máme dezinfekční prostředek,“ říká bylinkářka. Tuto bylinnou dezinfekci lze využít např. k očištění madla nákupního košíku nebo v MHD.

Podobně si připravíme osvěžovač vzduchu. „Do alkoholu nakapeme přírodní éterické oleje, vhodný je eukalyptový, tymiánový, rozmarýnový, z borovicového jehličí nebo z citrónové trávy. Můžeme je i smíchat všechny dohromady. Dáme do spreje a rozprašujeme v místnosti,“ radí Ivana Tischlerová.

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.