Další až za šest let. V pondělí ráno bude možné pozorovat úplné zatmění měsíce

Hvězdárna v Uheském Brodě připravila v pondělí pozorování úplného zatmění měsíce. Maximální fáze je podle astronomů v 6 hodin a 12 minut.

V pondělí 21. ledna v ranních hodinách nastane úplné zatmění Měsíce. Doprovázet ho bude superúplněk a takzvaný tyrkysový jev, sdělil mluvčí Astronomického ústavu Pavel Suchan. Zatmění začne chvíli po půl páté a skončí krátce před 08:00.

Zatmění bude doprovázet takzvaný superúplněk. Jde o situaci, kdy je Měsíc v úplňku a je na své eliptické dráze nejblíže Zemi. Na obloze tak více svítí.

Dále bude možné zahlédnout takzvaný tyrkysový jev. Jde o úkaz, kdy na světlejší okraj Měsíce se promítá světlo procházející zemským ozónem.

Úplné zatmění Měsíce 21.1.2019

Měsíc bude do zemského stínu vstupovat zprava, částečné zatmění tak bude postupovat z levého okraje Měsíce. V momentě úplného zatmění bude horní strana Měsíce světlejší než dolní. "Zatímco dolní bude blíže ke středu zemského stínu, kde je stín nejtmavší, horní bude naopak u jeho okraje," vysvětluje Suchan.

Zatmění měsíce lidé mohou pozorovat i v Centru tmavé oblohy na Gruni v Beskydech. „Podívanou v Centru tmavé oblohy v Beskydech pak završí překrásný východ Slunce nad 50 kilometrů vzdáleným Velkým Rozsutcem v Malé Fatře," uvedl Tomáš Hynek z centra. Doplnil, že přilehlá chata na Gruni speciálně k této příležitosti otevře už v ranních hodinách.

Úplné zatmění Měsíce bude znovu možné spatřit až 7. září 2025. V noci ze 16. na 17 července 2019 nastane částečné zatmění pozorovatelné z České republiky. Měsíc při něm bude zakryt ze 65 procent.

autor: Miroslav Urubek|zdroj: ČTK

Související