Čtvrteční Noční linka: Poutě a poutní místa - mají význam i dnes?

2. květen 2019

Navštívili jste někdy nějaké poutní místo? Vydali jste se někdy na poutní cestu, nebo znáte někoho, kdo pouť absolvoval? Co taková cesta dala vašemu životu, vaší duši?

Poutě v minulosti i dnes vedle své zábavní varianty představovaly a představují významný náboženský rituál. V křesťanské tradici lidé putovali k hrobům mučedníků a do Svaté země, Jeruzaléma. V islámské tradici je poutním místem Mekka, kterou by měl aspoň jednou za život každý navštívit.
Na mnoha místech se dnes tradiční pouťové tradice obnovují, lidé se schází u místních kostelů nebo putují k významným studánkám. A putuje se i napříč Evropou, není výjimkou, že čeští poutníci vyrazí pěšky třeba až do Itálie. K nejoblíbenějším poutním místům v Evropě dnes patří Řím a stále také Santiago de Compostela, místo, které do objevu Ameriky platilo za zeměpisný konec světa, odkud už začínalo jen moře a oceán. V naší zemi patřila a dodnes patří k nejoblíbenějším místům Praha, a to především chrám sv. Víta.

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.