Chcete se Senátu věnovat naplno? O hlasy voličů se ve dvou senátních obvodech v kraji uchází 13 mužů a žen

Volební urna

Senátní volby budou 5. a 6. října.

O post senátora v obvodu číslo 80, kam spadá část Zlínska a Uherskohradišťska, bude usilovat sedm kandidátů.

Křeslo v Senátu bude v obvodu 80 obhajovat senátor Patrik Kunčar (KDU-ČSL), který je zároveň starostou Uherského Brodu. Utká se s bývalým zlínským hejtmanem Liborem Lukášem, který kandiduje za Soukromníky.

Senátorský post bude chtít získat krajská zastupitelka a zastupitelka Brumova-Bylnice Milena Kovaříková z ČSSD a stavební inženýr František Jordák z KSČM. Za SPD kandiduje příslušník aktivních záloh Radek Henner, za Realisty bývalá senátorka Jana Juřenčáková. Strana práv občanů Zemanovci vyslala Jana Popelku, starostu Hradčovic na Uherskohradišťsku.

V doplňovacích volbách se na začátku roku 2014 utkalo devět kandidátů, zvítězil lidovecký starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar se ziskem 63,16 procenta hlasů. Ve druhém kole porazil bývalého hejtmana a kandidáta ODS Libora Lukáše. K volebním urnám přišlo jen přes 16 procent voličů.

O senátorské křeslo v obvodu číslo 77 na Vsetínsku zabojuje šest kandidátů. Post senátora bude již podruhé obhajovat Jiří Čunek (KDU-ČSL), který je od roku 2016 také hejtmanem Zlínského kraje.

Soupeřem Čunkovi bude bývalý poslanec a nynější opoziční městský zastupitel z ČSSD Petr Kořenek. Kandiduje i starosta Bystřičky Zbyněk Fojtíček z ODS, zastupitelka obce Branky Dáša Bazalková z KSČM a dostihový trenér Radek Vraj za SPD. Nezávislým kandidátem je starosta Velkých Karlovic Miroslav Koňařík.

Při minulých senátních volbách ve Vsetíně v roce 2012 bylo osm kandidátů. Čunek ve druhém kole porazil Jindřicha Šnejdrlu z ČSSD ziskem 72,13 procenta hlasů. Volební účast byla 19,23 procenta.

Odpovědi politiků a političek na otázky Českého rozhlasu najdete zde:

Podoba volebních vizitek je pro všechny kandidáty jednotná. První otázka zní „Proč by lidé měli volit právě vás?“ a na odpověď mají všichni jednu minutu.

Co byste v případě zvolení udělal/a jako první?

Jak byste chtěl/a zvýšit důvěryhodnost Senátu?

Se kterým hnutím nebo politickou stranou byste rozhodně nespolupracoval/a?

Co byste konkrétně udělal/a pro zlepšení politické kultury v České republice, tedy nejen v Senátu?

 Budete se v případě zvolení věnovat senátorské práci naplno, nebo se budete chtít souběžně věnovat i jiným zaměstnaneckým, podnikatelským, politickým nebo dalším aktivitám?