Český albín byl vyšlechtěný pro kožešinu. Dnes si chovatelé pochvalují jeho maso

15. září 2022

Bílí králíci nepatří jen do kouzelnických klobouků. Například české plemeno albínů chovatelé chválí jako velmi plodné s dobrým masem.

„Je to jedno z českých národních plemen vyšlechtěných v šedesátých letech dvacátého století,“ představuje své bílé králíky chovatel Kamil Černý z Přeckova na Vysočině. Říká také, že je to plemeno mezi chovateli málo rozšířené, i když je, co se týče výtěžnosti, velmi dobrý králík. „V pěti měsících živá váha přes tři kila,“ dodává.

Chovatel albínů Kamil Černý

Kamil Černý doporučuje albíny i začátečníkům. „Je to velice otužilé plemeno. Není prošlechtěný, je odolný na nemoci,“ říká a popisuje, jak své králíky krmí. „Každý večer u mě dostávají dávku zelenýho, v zimě večer seno, a ráno si míchám směs průmyslově vyráběných granulí a ječmene.“

Chovatel také chválí starostlivost samic-matek. „Je to plemeno velmi plodné. Prvničky sedm mláďat a další vrhy devět i deset,“ vypočítává. Poslechněte si v reportáži.

Albíni na chovatelské výstavě
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.