Češi a Slováci se na Silvestra znovu potkají na Velké Javořině

27. prosinec 2019 17:28

Příhraničí oblast Velká Javořina v Bílých Karpatech je místem neformálního setkávání Čechů a Slováků už desítky let. Společně zde oslavují příchod nového roku.

Češi a Slováci se na Silvestra opět sejdou na hraniční hoře Velká Javořina v Bílých Karpatech. Na česko-slovenském pomezí se na konci prosince oba národy neformálně potkávají už desítky let a společně oslavují příchod nového roku. Tradiční silvestrovská akce vždy přiláká lidi z obou stran hranice. Připomínají si někdejší společný stát, utužují vzájemné vztahy a nechybí ani každoroční přípitek.

Přijdou lidé, kteří se dlouhá léta znají, kterým něco vzájemnost říká a kteří ctí tradici, která se nese už od roku 1848. Jsme dva národy, které žily ve společném státě a dokázaly se dohodnout a rozejít se, jak se patří, to znamená v klidu a míru.
Martin Beňatinský, starosta slovenské obce Lubina

„Na Velkou Javořinu nepřicházejí lidé jen tak. Přijdou lidé, kteří se dlouhá léta znají, kterým něco vzájemnost říká a kteří ctí tradici, která se nese už od roku 1848. Jsme dva národy, které žily ve společném státě a dokázaly se dohodnout a rozejít se, jak se patří, to znamená v klidu a míru,“ řekl Martin Beňatinský, starosta slovenské obce Lubina, v jejímž katastru se Velká Javořina nachází.

Česko-slovenská vatra přátelství bude na Velké Javořině zapálena ve 13:00. Příchozí potěší zpěvem mužský pěvecký sbor z Kunovic, zazní mimo jiné obě národní hymny. Už od 9:00 budou pořadatelé lidem rozdávat na zahřátí zelňačku a svařené víno. Počet účastníků setkání záleží podle Beňatinského především na počasí. „Když je pěkně, přijde hodně lidí. Před několika lety jich bylo rekordních skoro 5000. Pokud je škaredě, přijdou jen ti skalní, nějakých 400 až 500 lidí,“ uvedl Beňatinský.

Myšlenka setkávání Čechů a Slováků na Velké Javořině vznikla v roce 1992 jako symbolické vyjádření nesouhlasu s rozdělením země. Společný Silvestr Čechů a Slováků je také vzpomínkou na autora myšlenky a zakladatele akce, někdejšího ministra životního prostředí Josefa Vavrouška, který v roce 1995 zahynul ve Vysokých Tatrách. Kromě posledního dne v roce se oba národy v Bílých Karpatech potkávají i na letních slavnostech bratrství.

autor: Český rozhlas Zlín | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související