Češi a Slováci jsou stále přátelé, zní jednohlasně z příhraničních oblastí 30 let po rozdělení Československa

20. leden 2023

31. prosince 2022 uplynulo 30 let od rozpadu Československa. Jak se změnil život lidí nejen v příhraničí a jaké jsou vztahy obyvatel obou zemí dnes? Nabízíme seriál reportáží:

První reportáž je z osady Sidonie, kde se 1. ledna 1993 ocitlo 12 tamních českých domácností se ze dne na den ocitlo na území cizího státu.

Rozdělení Československa se také dotklo sportovců, kteří měli na slovenské straně hranic své chaty. Lyžaři ze Zlína, kteří vlastní historickou chatu na katastru slovenského Makova, s tím mají potíže dodnes.

V reportáži ze Starého Hrozenkova jednoznačně zní: „Hranice? Ta pro nás neexistuje. Češi a Slováci stejně budou stejně vždycky patřit k sobě.“ Lidé se zde stále navštěvují, kamarádí se i uzavírají sňatky.

Pozvání k rozhovoru přijal i starosta obce Strání na Uherskobrodsku (zvoleného za Nestraníky) Antonín Popelka. Strání se nachází v krásném prostředí Bílých Karpat, v podhůří dvou horských vrcholů: Velké Javořiny a Velkého Lopeníku. Přes vrcholy obou hor vede česko-slovenská hranice. I proto se obě hory Velká Javořína i Velký Lopeník staly místem setkávání Čechů a Slováků.

30 let po rozdělení Československa je běžné, že v českých nemocnicích pracují slovenští lékaři. Třeba ve zlínské nemocnici tvoří Slováci třetinu lékařského personálu. Je mezi nimi i Lukáš Kamenišťák a Michal Pisár. Rozhovory s nimi také nabízíme.

Na českých vysokých školách studuje také mnoho slovenských studentů a jak potvrzuje v rozhovoru student Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Adam Ondriaš, i mladá generaci stále vnímá velkou blízkost Čechů a Slováků.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?