Bydlení pro dva tisíce lidí a věž Emila Zátopka. Tak by mohla vypadat Baťovka po konci nemocnice

1. červenec 2020 08:29

Stávající areál Baťovy nemocnice by mohl po přestěhování nemocnice do Malenovic nabídnout bydlení až pro dva tisíce lidí. Architekti navrhují taky postavit věž Emila Zátopka a zpřístupnit nábřeží

Opravené nábřeží a odpočinkový park, věž Emila Zátopka nebo byty až pro dva tisíce obyvatel.

Tak by mohl v budoucnu vypadat současný areál Baťovy nemocnice po přestěhování služeb do nové nemocnice v Malenovicích.

Architekti představili dva z celkem čtyř návrhů na budoucí využití.

U obou návrhu jde v podstatě o vytvoření nové čtvrti, počítá se s výsadbou stromů, parkem a taky opravou nábřeží a přístupu k řece Dřevnici – to by sloužilo jako odpočinková zóna. Součástí by mělo být zázemí pro sociální služby – oba architekti ho navrhli do východní části.

V případě, že by zástupci kraje a města vybrali jeden z těchto dvou návrhů – zachovaná by z větší části zůstala východní část areálu – hlavně jednopodlažní budovy.

Plány počítají se zbouráním zhruba poloviny budov a novou výstavbou. Obě koncepce podle městského architekta Ivo Tučka splnily zadání od města a kraje a jejich vize zachovávají současný ráz tehdejšího architekta nemocnice Františka Lydie Gahury.

Co by mělo v areálu zůstat je sídlo Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje. Důvodem je hlavně to, aby nebyla porušena dojezdová vzdálenost zdravotníkůk pacientům.

Studie si objednala zlínská radnice spolu se Zlínským krajem. Další dva návrhy představí zhruba za měsíc, vybrat ten nejvhodnější by měli zástupci města i kraje v srpnu.

Stávající areál, který nechal postavit Tomáš Baťa, by se měl uvolnit poté, co ve Zlíně –Malenovicích vyroste nová nemocnice za osm miliard korun. Její výstavbu schválili v květnu těsně krajští zastupitelé.

V roce 1927 prudce rostoucí firma Baťa měla už 10 000 zaměstnanců. Tomáš Baťa se proto rozhodl vybudovat nemocnici, na jejíž založení věnoval 1 milion korun. Prvním primářem nemocnice se stal Bohuslav Albert, který se spolu se stavebním oddělením Baťových závodů a architektem Františkem Lydia Gahurou podílel na návrhu nemocnice. Pokud jde o zásady práce nemocničního ústavu, vedení nemocnice se inspirovalo americkou Mayo Clinic. Na podzim roku 1927 byla otevřena hlavní budova a dva pavilóny, první pacient byl přijat 21. listopadu téhož roku. Do roku 1935 vzniklo 14 pavilonů, v roce 1938 byly postaveny Domovy pro přestárlé (dnešní LDN), v roce 1940 byla vybudována nová porodnice.

autor: Veronika Žeravová
Spustit audio

Související