Brucelóza u zajíců se objevila také u Břestu. Je vyhlášena tříměsíční pozorovací doba, lidé mají být opatrní

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zajíc polní

Na Kroměřížsku se letos objevily dva případy brucelózy u zajíců.

Výskyt nakažlivé bakteriální choroby přenosné na člověka zjistili veterináři v lednu v katastru Zahnašovic a koncem února v katastru Břestu. V okolí obou obcí vymezili ochranné pásmo. Uvedl ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík.

Nakažlivá brucelóza u zajíců na Holešovsku. Odborníci radí nesbírat mrtvá zvířata a dát pozor na své psy

Zajíc je býložravec schopný velmi rychlého běhu

U zajíců na Kroměřížsku se objevila nakažlivá brucelóza. Jde o nemoc přenosnou na člověka.

V oblastech, kde se choroba vyskytla, jsou podle něj stavy zajíců na vyšší úrovni než na jiných místech kraje. "Možná právě proto, že je koncentrace zajíců vyšší, se tam nákaza zjišťuje. Důležité je, že i když je to nákaza přenosná ze zvířete na člověka, tak u lidí tady nemáme zatím nějaké pozitivní případy," uvedl ředitel.

Do dvou vymezených ochranných pásem spadají katastry Zahnašovic, Martinic, Holešova a Břestu se sousedním Hulínem. Na základě vydaných mimořádných veterinárních opatření se žádný zastřelený zajíc z těchto oblastí nesmí dostat do prodejní sítě. Myslivci si mohou ulovená zvířata nechat pouze pro osobní spotřebu, maso je však třeba dostatečně tepelně upravit.

Při manipulaci s uhynulým zvířetem je nezbytné používat ochranné rukavice a oděv. Nemoc se totiž může na člověka přenést přes drobná zranění i přes kůži. "Je vyhlášena tříměsíční pozorovací doba. Pokud se nevyskytne další případ, opatření se zruší," řekl Mahdalík.

Nákaza se podle něj objevila v podobné oblasti jako v minulých letech. "V roce 2018 jsme neměli žádný případ brucelózy, v roce 2017 byl jeden případ. Bylo to v listopadu, rovněž na katastru obcí Břest a Hulín. A pak v říjnu 2015, kdy byla nákaza zjištěna u zajíce na katastru obce Hulín," řekl Mahdalík. U zvířat se brucelóza projevuje mimo jiné apatií, špatnou vyživeností, podkožními abscesy a záněty pohlavních orgánů.

Spustit audio
autor: Český rozhlas Zlín | zdroj: ČTK

Související