Březník je údajně nejdeštivější a nejchladnější místo Šumavy. Nabízí ale jeden z nejhezčích výhledů
Březník je někdejší samota nedaleko Modravy na Šumavě. Nachází se na severním okraji Luzenského údolí nad soutokem Luzenského a Březnického potoka. Dnes tam najdete jen jedinou stavbu. Bývalou hájovnu, která v současné době slouží jako informační centrum a také občerstvení. Březník patří k oblíbeným turistickým cílům jak v létě, tak i v zimě.
Turisté i místní navštěvují Březník během parného léta, i v průběhu třeskuté zimy. Aby také ne – výhled od zdejší hájovny stojí za to. Vidět můžete například vrchol německé hory Luzný, kde se nachází kamenné moře.
Hájovna tady byla vybudovaná na počátku 19. století Schwarzenberky. Známý šumavský spisovatel Karel Klostermann sem zasadil děj svého románu Ze světa lesních samot. Kromě osamocené stavby byste tu dnes našli také posezení a pomník věnovaný Václavu Horváthovi, který zde zemřel v roce 1959. Na Březníku vás čekají i krásné výhledy. Od hájovny můžete vidět například vrch Luzný v sousedním Německu.
„Jedná se o jednu z nejcennějších šumavských lokalit. Všude okolo jsou šumavské slatě, tedy důležité zásobárny vody. Právě mezi modravskými slatěmi byste v minulosti našli jen tři ostrůvky civilizace, a to Březník, Roklanskou chatu a Javoří pilu. Tahle místa byla v minulosti doslova odříznutá od světa,“ říká šumavská průvodkyně Veronika Kočí.
Březník se nachází v nadmořské výšce 1 130 metrů. A bývá uváděn jako nejchladnější a nejdeštivější místo Šumavy. „Prý tady bývá pod nulou až 154 dnů v roce a roku 1846 tu byla naměřena nejvyšší sněhová pokrývka, údajně 4,7 metru,“ dodává Veronika Kočí.
Podle starosty nedaleké obce Modrava Jaroslava Doležala je na Březníku možné zahlédnout třeba tetřeva, srny a jeleny, anebo můžete narazit na trus vlka. „Jednou jsem tady byl na kole, a když jsem sjížděl dolů od hájenky, tak v potůčku zrovna lovila vydra,“ vzpomíná starosta.
Automobilem se na Březník rozhodně nedostanete. Využít ale můžete kolo, v zimě běžky, případně se musíte spolehnout na starou dobrou klasiku – jak by řekli sousedé, ke kterým to z Březníku opravdu není daleko – zu Fuß, tedy pěšky.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.