Brexit očima Romů: Jaké změny na ně čekají?

5. březen 2020

Čeští a slovenští Romové v Británii mají po odchodu království z Evropské unie strach o svou budoucnost. Jak se jich změna vyvolaná Brexitem dotkne, zjišťovala Iveta Demeterová.

V anglickém Peterborough žije mnoho českých a slovenských Romů. Jedním z nich je i Petr Torák:

„Romové mají jednak strach z toho, jestli tu budou moci zůstat a dále z toho, jestli budou moci volně cestovat a využívat všech práv občanů Velké Británie.“

Petr Torák

Do konce května roku 2019 požádalo podle britského ministerstva vnitra o status usedlíka 10 tisíc českých občanů. Byli mezi nimi i Romové. Jak to se statusem usedlíka vypadá nyní?

„Lidé si o něj stále žádají ten zájem. Tady v Peterborough si o něj požádala už většina lidí. Ti, kteří tak zatím neučinili, tak nejčastěji proto, že nemají platné pasy nebo občanky, nebo je nemají jejich děti, které se tu narodily. Ti si musí požádat o nové doklady, ale zatím žádné větší problémy nejsou. Nevím o nikom, komu by tento status zamítli. Vyřídit žádost trvá 10 až 15 minut a potom zhruba tři týdny než status obdrží.“

Zájemci, kteří mají všechny doklady v pořádku, tedy se získáním statusu usedlíka problémy nemají?

„Ti, co jsou v Británii více jak 5 let, tak z 60% procent status získávají bez potřeby něco dokazovat. Často se stává, že ženy, které byly na mateřské nebo které nebyly v pracovním poměru, musí dokazovat, že žily v Británii více jak 5 let. Ale to dokazování je jednoduché - stačí poslat papíry z úřadu, od doktorky, z banky, cokoliv co dokazuje, že tu skutečně žily.“

„Ti, co tu nežijí 5 let, mají právo dočasný pobyt, v jehož rámci ale budou mít ta samá práva jako lidé s plným statusem.“

Mohou lidé s povolením k dočasnému pobytu zažádat o status usedlíka?

„Ano, ale až po 5 letech, co dočasný status dostanou.“

Čtěte také

Budou v Británii platit nová imigrační pravidla?

„Ano. Momentálně je to v procesu schvalování. Od příštího roku 2021 vejde v platnost nový imigrační zákon, který představí bodový systém pro zájemce o práci v Británii a řadu dalších věcí. Konkrétně v tuto chvíli nic nevíme, ale určitě to budou velké změny.

Vyhledávají vás čeští a slovenští Romové?

„Od začátku ledna to bylo 400 lidí, kterým jsem pomohl udělat status. Dokonce za mnou jezdí i lidé z jiných, vzdálených měst, třeba ze Sheffieldu Zároveň poskytuji osvětu i přes Facebooku a jiná sociální média, kde vyvracím různé mylné informace, které lidé získávají. Provozuji živé vysílání, ve kterém radím jak si požádat o status, čeho by se rodiny měly vyvarovat a co by měly vědět. Lidé mi mohou psát dotazy i na Messenger a ptát se přímo na konkrétní otázky.“

Zpřísní se také podmínky pro čerpání příspěvku na bydlení, na důchod nebo na podporu v nezaměstnanosti?

„Tyto podmínky se stále zpřísňují. Za poslední dva roky došlo k výrazným změnám. Řada z těchto podpor byla úplně zrušena nebo zredukována. Myslím si, že určitě přijdou další změny, ale z toho, co víme, tak vláda garantuje stejná práva jako dosud lidem, kteří budou mít jeden z uvedených statutů.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.