Bez strojů a s kosou v ruce, tak se sečou chráněné louky na Valašsku

16. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kosení bělokarpatských orchidejových luk

Chráněné louky na Valašsku kosí od 3. července desítky dobrovolníků. Kvůli vzácným rostlinám, živočichům i terénu na louky nesmí žádné stroje.

Čtrnáct červencových dní probíhá již 41. ročník akce kosení luk Bílých Karpat v oblasti Valašských Klobouk na Zlínsku. Přes čtyřicet let se v oblasti Valašských Klobouk scházejí dobrovolníci, kteří se snaží této krásné krajině pomoci.

Začátkem července vyrážejí každý den brzy ráno na karpatské louky s kosou a hráběmi. Někteří přijíždějí na více dní, a tak do jejich vybavení patří většinou i stan, spací pytel, karimatka, ešus a příbor.

Proč se lidé vydávají na Valašsko séct louky tradičně kosou, to se dozvíte v reportáži Petry Kopáskové. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.