Avantgardní budovy Bohuslava Fuchse pomohly proměnit Brno v moderní velkoměsto
Narodil se v roce 1895 a začínal od píky: z vyučeného zedníka se později vypracoval v jednoho z nejvýznamnějších českých architektů 20. století. Žák Jana Kotěry se usadil v Brně a na počátku 20. let se stal architektem brněnského stavebního úřadu.
Ani ne třicetiletý začal projektovat velké stavby. Vytvořil například hotel Avion, jeden z nejužších hotelů v Evropě, nebo vyhlášenou Zemanovu kavárnu. Byla to první ryze funkcionalistická stavba v Brně a měla nevšední osud.
V padesátých letech ji znárodnili a udělali z ní školku, v 60. letech srovnali se zemí, po roce 1990 vstala jako fénix z popela. Dnešní replika stojí v centru Brna v parku v ulici Koliště.
Fuchsovy avantgardní budovy pomohly proměnit Brno v moderní velkoměsto. Přestože se jako architekt a urbanista dočkal mezinárodního uznání, v 50. letech ho vyhodili z Vysokého učení technického, a dokonce byl v komunisty zinscenovaném procesu odsouzen ke dvouletému vězení. 18. září 1972 zemřel na následky vážných zranění při automobilové nehodě.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka