Větrné mlýny ve Zlínském kraji

Větrný mlýn v Jalubí můžete navštívit kdykoli. Není ale původní, jde o věrnou repliku

V Jalubí na Uherskohradišťsku stojí replika větrného mlýna z poloviny 19. století. Ten původní nechali dědicové zbourat.

Jedním z mála větrných mlýnů, které můžete najít ve Zlínském kraji, je ten nad obcí Jalubí. Traduje se, že ten původní byl zbourán po druhé světové válce kvůli poškození od letecké bomby, to je však pouze legenda. Jak uvedl bývalý starosta Karel Malovaný, původní větrný mlýn tady stával do roku 1938, kdy ho zdědil syn posledního majitele Aloise Smolky. Ten ho nechal zbourat a materiál z něj byl použit na stavbu místního koupaliště.

Mlýn znovu vystavěla až obec po roce 2005. „Je to víceméně takové dílo všech občanů v Jalubí,“ říká bývalý starosta Malovaný a dodává: „Dřevěné výplně dělal mistr truhlář Jan Vávra, krovy konstrukce střechy místní pila Vlachynský a nejdůležitější byl kameník, kdy se nám podařilo přemluvit pana Františka Švece.“ Lopaty pak dělal sám tehdejší starosta, kterým byl právě pan Malovaný.

Mlýn v Jalubí je během sezony volně přístupný každý den, přes zimu pak o víkendech.

autoři: Michal Sladký , Růžena Vorlová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.