V Držkové na Zlínsku nežijí oškliví lidé, jak se domnívají někteří turisté, název obce vznikl ze jména prvního majitele

Obec Držkovou najdeme v půvabné přírodě Hostýnských vrchů v nejsevernějším cípu zlínského okresu. Víte, z čeho vznikl její název a co všechno návštěvníkům nabízí?

Čtěte také

Historie obce Držková sahá do 14. století, se původně jmenovala Držkova Lhota a nese název podle svého prvního majitele Držislava, což často neví ani místní obyvatelé. V minulosti se tu lidé věnovali především domácí dřevovýrobě, dnes Držková návštěvníkům nabízí mimo jiné například Valašský orloj nebo muzeum.

Nejen po původu názvu obce, ale i po zdejších turistických lákadlech a zajímavostech pátral redaktor Českého rozhlasu Zlín Roman Verner.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.