Tato země po listopadu 1989 prošla zázračnou proměnou, říká host Apetýtu, pamětník Jaroslav Zapletal

14. listopad 2019

Pamětník Jaroslav Zapletal z Uherského Hradiště v Apetýtu s Andreou Kratinovou zavzpomínal na dobu okupace, hluboké totality i proměny, kterou Česko prošlo po revoluci.

Jaroslav Zapletal z Uherského Hradiště zavzpomínal na dobu před rokem 1968, kdy měl nastoupit jako inspektor nově vzniklého odboru kultury, ale jeho plány zhatila okupace. Odsoudil vpád vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa, přišel o práci a stal se totalitnímu režimu nepohodlný, a tím také pronásledovaný. S jakými pocity přijal konec diktatury jedné strany v roce 1989 a jak hodnotí vývoj v České republice do dnešních dnů? Nejen na to odpovídal ve čtvrtečním Apetýtu ve vysílání Českého rozhlasu Zlín.

autor: Andrea Kratinová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.