Práce Rozky Falešníkové dodnes zdobí hlavně vlaková nádraží na Slovácku

24. červenec 2023

Rozka Falešníková byla všestrannou umělkyní. Nejvíce se ale zapsala do moravské regionální historie svou výzdobou řady vlakových nádraží.

Rozálie Falešníková se narodila 23. února 1900 v Tasově u Hodonína. Byla nejen lidovou malířkou, ale i výtvarnicí, učitelkou hudby a malby i uznávanou tvůrkyní a znalkyní výšivek ze Slovácka. Její práci mohou lidé dodnes obdivovat fasádách mnoha moravských nádražních budov, například v Uherském Brodě, Luhačovicích, Uherském Hradišti a dalších.

Rozka Falešníková žila v Uherském Hradišti, posléze se přestěhovala do Starého Města a ke konci života se usadila v Otrokovicích, kde 24. července 1983 zemřela a kde je také pohřbena.

Její životní příběh si můžete připomenout v reportáži redaktorky Českého rozhlasu Zlín Markéty. Macháčkové.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.