Noci s Andersenem mají rády děti po celém světě. Původní myšlenka vznikla v Uherském Hradišti

Na stovkách míst nejen v Česku přespaly děti v noci na sobotu 1. dubna v knihovnách, školách, školkách, ale třeba i v zoologické zahradě nebo v muzeu. Na 31. března totiž připadá Noc s Andersenem.

Není moc českých nápadů, které se rozšířily do celého světa. Jedním z nich je Noc a Andersenem, během které děti po čtení pohádek společně přespávají v knihovnách nebo ve školách. Myšlenka se před čtyřiadvaceti lety zrodila  v Uherském Hradišti, dnes takto děti nocují například v Austrálii, Kanadě nebo na Maltě. 

Autorkami nápadu čtení dětí s přespáním vymyslely v roce 2000 knihovnice z knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana Miroslava Čápová a Hana Hanáčková. Ty k mikrofonu pozval redaktor Českého rozhlasu Zlín Michal Sladký.

 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.